Eski AKP’li Çömez açıkladı: 200 milyonluk arazi hangi danışmana ilişkin?

Eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın ‘Medya Mahallesi’ programına konuk oldu. Çömez, üzerinde hotel, restoran, oyun parkları, sinema salonları ve çiftliklerin bulunduğu ve 200 milyon lira pahasındaki 200 dönüm arazinin bir milletvekiline danışmanlık ve milletvekilinin eşine sürücülük yapan birine ilişkin olduğu tezlerine ait konuştu.

‘BÜYÜK, MÜTHİŞ BİR ŞEBEKE’

Çömez, şunları anlattı:

“Konu çok kapsamlı bir bahis. Bu yalnızca puzzle’ın küçük bir kesimi. Bu puzzle’ın İngiltere’deki büyük dev şirketleri var, İngiltere’de alınmış büyük konutları var. Malta’dan alınmış yatlar, orada kurulmuş şirketler var. Malta bayrağını taşıyan devasa yatların, 85 milyon liralık yatın Yunan adasında demirlemesi var. Son derece büyük, dehşetli bir şebeke bu. Bunu yapan bir milletvekili. Ticari geçmişinin ne olduğunu bilmiyoruz. Ve bir üniversite hocası.

‘GELİŞMİŞ BİR ÜLKEDE OLSA İKTİDAR GİDER’

Bu skandalın yalnızca bir modülü. Gelişmiş bir ülkede olmuş olsa o iktidar masraf. Hükümet çöker ve millet ayağa kalkar. Ben sahiden algılamakta zorlanıyorum. Bu kadar büyük ve vahim bir tabloda siyasi partiler neden bu kadar sessiz? Halk neden bu kadar reaksiyonsuz?

‘NASIL OLDU DA BİR SÜRÜCÜ TARAFINDAN SATIN ALINABİLDİ?’

Burası Mengen’de bir yer. 200 dönümlük bir arazi. Kelam konusu milletvekilinin danışmanlığını yapan, tıpkı vakitte kocasının sürücülüğünü yapan bir ismin üzerinde. Onun dokümanları de var. Ben birilerini gönderdim ve o arazinin çekimlerini yaptırdım. Birinci kez sizinle paylaşıyorlar. Buranın şu anki pahası 200 milyon lira pahasında. Bu 200 milyon liralık arazinin içerisinde işletmeler var. Devasa restoranlar, sinemalar, besin şirketleri… Nasıl oldu da bir sürücü tarafından satın alınabildi? Bunun vergisi nerede? Bu para nasıl temin edildi? Bunlar son derece vahim şeyler.”