Eşitsizlik Ligi’nde Türkiye en tabana düştü

Türkiye gelir eşitsizliğinin en derinleştiği ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Dünya eşitsizlik liginde Türkiye bırakın Avrupa’yı, Ortadoğu’da bile tabana savrulmuş durumda.

Türkiye’de gelir dağılımı süratle bozulurken, ülkemiz gelir eşitsizliğinde dünya sıralamasında en tabana hakikat düşüyor. Londra Merkezli World Economics’in yaptığı çalışmaya nazaran Türkiye’nin gelir eşitsizliğinde aldığı not 100 üzerinden 33.5. Bu notu alan 2 ülke daha var: Papua Yeni Gine ve Dominik Cumhuriyeti. Slovenya’nın 61, Finlandiya’nın 56.1 notu aldığı sıralamada Türkiye, yalnızca gelişmiş ülkelerin değil Bolivya, Fas, Senegal, Gabon üzere ülkelerin de gerisinde. Eşitsizlik ligi incelendiğinde görünen o ki Türkiye’nin gelir eşitsizliğinde tek rakibi Arjantin ve Afrika ülkeleri.

World Economics, küresel yatırımcılara istikamet göstermek için ülkelerin ayrıntılı ekonomik datalarını işleyen bir araştırma şirketi.

Hazırladığı ve sistemli güncellenen gelir eşitsizliği sıralamasında Gini endeksi baz alınarak en yeni datalarla sıralama oluşturuluyor.

ORTADOĞU’NUN DA TABANI

Sıralamada Türkiye’yi bulmak için hayli aşağılara inmek gerekiyor. Avrupa ülkeleri ile fark çok açık, o denli ki Türkiye’nin gelir eşitsizliği konusunda daha âlâ olduğu Ortadoğu ülkesi bile yalnızca bir tane; Suudi Arabistan. BAE, Yemen, Katar, İsrail, Ürdün ve Lübnan Türkiye’den daha uygun nota sahip.

En yoksula gelirin yalnızca yüzde 2.3’ü düşüyor

■ Oxfam’ın Dünya Ekonomik Forumu için yayınladığı rapora nazaran pandemi sırasında 573 yeni milyarder ortaya çıktı, buna karşılık her 33 saatte bir milyon kişi olmak üzere 263 milyondan fazla insan çok yoksulluğa itildi.

■ Türkiye gelir eşitsizliğinin derinleştiği ülkelerden. TÜİK’in şimdi yüzde 70’lik enflasyonun tesirlerini yansıtmayan son bilgilerine nazaran en varlıklı birinci yüzde 10’luk kesim toplam gelirin yüzde 31.5’ini alırken, en yoksul yüzde 10’a toplam gelirin yüzde 2.3’ü düşüyor.