Erdoğan’ı kızdıracak NATO açıklaması: Tüm itirazlara rağmen…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itirazlarına karşın İsveç ve Finlandiya’nın önümüzdeki ay gerçekleştirecek NATO toplantısına katılacağı açıklandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için harekete geçerken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, karara itiraz etmiş ve veto edeceklerinin sinyalini vermişti.

Bugün ise Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’den Erdoğan’ı kızdıracak bir açıklama geldi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bugün Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın önümüzdeki ay Madrid’deki NATO tepesine katılacaklarını söyledi.

NATO tepesinin 28-30 Haziran’da Madrid’de yapılacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO üyeliği için dayanak isteyen İsveç ve Finlandiya’ya reaksiyon göstermiş, “30 teröristi vermeyeceksin, NATO’ya girmek için dayanak isteyeceksiniz. Kusura bakmasınlar.. Biz şu anda bu yetkimizi zira NATO’da tam ittifak gerekiyor bir ülke hayır derse NATO ittifakı içerisinde o ülkeyi alamazlar” demişti.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle uğraş başta olmak üzere temel problemlerde Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece, bu ülkelerin NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını lisana getirmişti.