Erdoğan muştusunu vermişti: 4 milyon haneye 15 milyar lira takviye

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından 50’ye yakın nizamlı toplumsal yardım programları var. Devlet, toplumsal yardım şemsiyesini genişletti. Milyonlarca muhtaçlık sahibinin dört gözle beklediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği 15 milyar liralık ‘Türkiye Aile Dayanak Programı’ müracaatları bugün başlıyor.

Mevcut toplumsal yardım yararlanıcıları yoksulluğun yanında ayrıca dezavantajları da olan gruplardı, bu paketle ekstra bir dezavantaja gerek kalmaksızın, sosyoekonomik seviyesi belirlenenin altında olan vatandaşlara da toplumsal yardım dayanağı sağlanacak.

Türkiye Aile Takviye Programı’nın ayrıntıları aşikâr oldu. Devletin verdiği aile dayanağı ile ilgili merak edilen soruların cevapları şöyle:

DESTEKTEN KİMLER FAYDALANACAK?

İhtiyaç sahibi herkes takviyeden yaralanacak. Mevcutta toplumsal dayanak yardımı alanlar da dayanaktan faydalanacak.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Başvurular e devlet üzerinden alınacak. E-devlet kullanmayan vatandaşlar Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına(SYDV) ya da bakanlığın rastgele bir kurumuna giderek başvurusunu yapabilecek.

DESTEK KAÇ KERE VERİLECEK?

Destek 12 ay boyunca sistemli olarak verilecek.

DESTEK ÖLÇÜSÜ NE KADAR?

Hane başına 450 lira ile 600 lira ortasında takviye verilecek. Hanelerin gelir seviyesine nazaran yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira ortasında takviye verilmiş olacak.

İLK DAYANAK ÖDEMESİ NE VAKİT?

Türkiye Aile Takviye Programı birinci takviye ödemesi Kurban Bayramı öncesi verilecek.

VEFAT YARDIMI ALACAKLAR

Sosyal yardım faydalanıcılarına yönelik Aile ve toplumsal hizmetler bakanlığı tarafından bu yıl birinci defa vefat yardımı uygulaması başlatıldı. 15 Nisan 2022 ve sonrasında vefat eden yakınlar için 750 TL nakdi dayanak verilecek.

Başvuru sonucu ödemeler 1 ay içerisinde yapılıyor. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız belediyelerden her hafta vefat listesini alıyor. Öte yandan vatandaşlar ayrıyeten Mevt Dokümanı ile de şahsen başvurabiliyor.

EVDE BAKIM YARDIMI ALANLARA DA ELEKTRİK DESTEĞİ

Aile dayanak programı ile gelir dağılımı eşitliğini sağlamak için sosyo-ekonomik durumu zayıf olan 4 milyon haneye dayanak verilecek. Hükümet bu takviye programı dışında gereksinim sahiplerine çeşitli dayanaklar veriyor. Elektrikten doğalgaza 50 kalemde gereksinim sahiplerine takviye veriliyor. 2021’de 97,8 milyar TL toplumsal takviye verildi.

Cihaza bağımlı yaşayan hastalara da elektrik tüketim dayanağı veriliyor. Bu takviyeden Kronik hastalık nedeniyle elektrikli tıbbi aygıt kullanan muhtaçlık sahipleri faydalanabilir. Yeni yapılan düzenleme ile kapsam önemli biçimde genişletildi. Evvelce Meskende Bakım Yardımı alanlar bu takviyeden faydalanamıyordu. Bu da kapsamı çok kısıtlı hale getiriyordu.

Artık Konutta Bakım Yardımı alan engelliler de bu dayanaktan faydalanabilecek. Yeni uygulama ile gereksinim sahibi, aygıta bağımlı hasta vatandaşlara Elektrik Tüketim Takviyesi yüzde 100 artırımlı olarak veriliyor. Aygıta bağımlı kronik hasta muhtaçlık sahiplerine hanedeki kişi sayısına nazaran 216 TL yerine 432 TL’ye kadar elektrik tüketim takviyesi sağlanıyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ