Erdoğan: Artık benim için Miçotakis diye biri yok

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 16.25’te toplandı. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Erdoğan toplantının akabinde basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı gençlerimize, bedelli askerlikten yararlanma yolunu açıyoruz” dedi, “Kaçak yılına nazaran değişen oranlarda sayı ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilir. Bakaya meşakkatine tahlil getiren bu uygulamanın güzel olmasını diliyorum” sözünü kullandı.

Erdoğan ayrıyeten, 31 Mayıs’ta sona eren açık cezaevlerindeki mahkumların Covid-19 müsaadelerini, 31 Temmuz 2023’e kadar uzattıklarını ve Meclis’in yasal düzenlemeyi en kısa müddette hayata geçireceğine inandıklarını söyledi.

‘HAYAT PAHALILIĞI BİR GERÇEKTİR’

Cumhurbaşkanı, arka arda gelen artırımlara ve hayat pahalılığına ait “Hayat pahalılığı başta olmak üzere çeşitli badirelerle karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir. Bu millet arkaik, gerici, habis bir muhalefeti hak etmiyor. Ülkenin nasıl meselelerini biz çözdüysek, Allah’ın yardımı ile mevcut düşüncelerin üstesinden yeniden biz geleceğiz. Hayat pahalılığının insanlarımızın üzerindeki yükünü azaltmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİ YOK’

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ABD seyahatine ve Türkiye’ye ait kelamlarına ait “Benim için Miçotakis diye biri yok. Zira biz kelamında duracak şahsiyetli, onurlu siyasetçilerle yola gideriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “NATO’ya üyelik müracaatında bulunan ülkeler tarihlerine bakarlarsa doğudan gelen tehditlere karşı kendilerine de katkı sağladığımızı görecekler. Geçtiğimiz cuma ve cumartesi günleri hayli ağır telefon diplomasisi yürüttük. Hollanda Lideri, NATO Genel Sekreteri, İngiltere Başbakanı, İsveç Başbakanı, Finlandiya Başbakanı ile bu mevzuları enine uzunluğuna konuştuk.

Muhataplarımızı tamamına Türkiye’nin NATO’nun genişlemesi, terörle uğraş ve müttefiklik vurgusuyla paylaştık. Türkiye Yunanistan ve Fransa’nın NATO’dan çıkışı devrinde Türkiye o vakit onlara takviyesi vermişti. Ne oldu? Şu anda bu Yunanistan bizimle nasıl bir ahenk içinde. FETÖ terör örgütünün Avrupa’ya gidiş güzergahı şu anda Yunanistan değil mi? Terör örgütlerini besleyen o değil mi? Şu anda 10’a yakın üs var Yunanistan’da ve bu üslerle sanki Yunanistan kimi tehdit ediyor? Bu üsler Yunanistan’da niçin kuruluyor? Şu anda AB ülkelerine 400 milyar euro borcu olan bir Yunanistan var. Kendisiyle görüştük.

Görüşmede ortamızda üçüncü ülkeleri sokmayalım diye mutabık kaldık. Buna karşın geçen hafta bir Amerika seyahati oldu. Senatoda Türkiye’nin aleyhine ne gerekiyorsa yaptığı üzere F-16’ları Türkiye’ye vermeyin demek suretiyle Amerika’ya adeta telkinlerde bulundu.

Bu yıl stratejik kurul toplantısı yapacağız. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum. Biz kelamında duracak onurlu şahsiyetli siyasetçilerle yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisini düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun. Biz bize yeteriz. F-16’lar konusunda Amerika herhalde Miçotakis’in ağzına bakıp kararını vermeyecektir.”

‘OLMAZ BU TÜRLÜ DOSTLUK’

Erdoğan, karşı çıktığını söylediği İsveç ve Finlandiya’nın NATO adaylığına ait şunları kaydetti: “İsveç ve Finlandiya’da hala devam eden Türkiye aksisi yaklaşımları kabul edemeyeceğimizi söyledik. Stokholm sokaklarında PKK, YPG, DHKP-C terör örgütleri yürüyüş yaptı. Sayın (Magdalena) Andersson bana neler söyledin, bak buyur teröristler bağırarak, çağırarak yürüyor. Senin polisin orada müdafaa altına alıyorlar onları. Almanya’nın caddelerinde bu cins yürüyüşler yapmıyorlar mı? Polis müdafaasında yapıyor. Bizim vatandaşlarımızdan rastgele birisi yanlış yaptığı vakit adeta yere bastırıyor Alman polisi dayanılmaz acılar çektiriyor.

Hatta 15-16 yaşında Türk çocuğuna bunu yapıyor. Olmaz bu türlü dostluk. Olmaz bu türlü barış. Siz fakat terör örgütleriyle kol kola yürümeyi başarıyorsunuz. Biz işimizi biliyoruz. Atılması gereken adımları nasıl atacağımızı biliyoruz. Buradan altını çiziyorum, Türkiye için tehdit oluşturan terör örgütlerine her türlü dayanağı vererek, teröristleri koruyup kollayanlar bize karşı sergiledikleri hukuksuz, ciddiyetsiz, kibirli hallerinden vazgeçmelidirler. Somut uygulamalarla sonuçlarını gördüğümüzde bize düşeni yapmaktan kimsenin kuşkusu olmasın.”

‘GÜNEY HUDUTLARIMIZDA ADIMLAR ATMAYA BAŞLIYORUZ’

Erdoğan, “Güney hudutlarımız boyunca 30 kilometre derinlikte inançlı bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz. TSK, istihbarat, emniyet hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır. Perşembe yapılacak MGK’da bu konuda kararlarımızı alacağız. Ülkemize ve inançlı bölgelerimize yapılan akınların, tacizlerin, tuzakların merkezi pozisyonundaki alanlar harekât önceliğimizin başında yer almaktadır” dedi.

‘BİR TÜRK VATANDAŞI UZAYA GÖNDERİLECEK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Uzay Programı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Milli Uzay Programımız çerçevesinde bir Türk vatandaşının Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. 45 yaşından genç vatandaşlarımız bu programa başvurabilecek. Eğitimleri sonunda iki adaydan biri üstlendikleri tarihi misyon için 2023’te Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gönderilecek” dedi.

DETAYLAR GELİYOR…