Emre Belözoğlu’nda UEFA şoku! Men cezası…

Fenerbahçe’de süreksiz antrenörlük misyonundan ayrılmasının akabinde 3 Ekim 2021’de Başakşehir’le teknik yöneticilik vazifesi için mutabakat sağlayan Emre Belözoğlu, UEFA’dan gelen cezayla sarsıldı. Turuncu-lacivertlilerin 41 yaşındaki çalıştırıcısına Avrupa futbolunun bir numarası ceza verdi.

UEFA’DAN MEN CEZASI

UEFA Denetim, Etik ve Disiplin Şurası tarafından Başakşehir ve ekibin teknik yöneticisi Emre Belözoğlu’na çeşitli cezalar verildi. Turuncu-lacivertlilerin UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. Eleme Tipi birinci maçı olan İstanbul’daki Maccabi Netanya müsabakası ile ilgili ‘Gölge antrenörlük’ (Shadow coaching) durumu ile ilgili alındığı belirtilen karar uyarınca, Belözoğlu’nun UEFA karşılaşmalarında rastgele bir ‘teknik direktörlük’ (head coach) faaliyeti gerçekleştirmekten men edildiği duyuruldu.

10 BİN EURO CEZA

Emre Belözoğlu hakkındaki kararın, kendisinin ilgili yönetmeliklerde öngörülen kriterleri yerine getirene kadar geçerli olacağı vurgulandı. Tecrübeli teknik adama ayrıyeten, genel davranış unsurlarının ihlali nedeniyle ihtar cezası da verildi. Başakşehir Kulübü’ne tıpkı münasebetten ötürü 10 bin euro para cezası kesildi. Başakşehir, Netanya ile deplasmandaki müsabakanın geç başlamasındaki sorumluluğundan da 10 bin euro cezaya çarptırıldı. Bu sebepten antrenör Erdinç Sözer uyarıldı.

TÜRKİYE’DE DE YASAK

Türkiye Futbol Federasyonu’nun “Teknik adamların statüsü ve çalışma temelleri talimatı”nda da gölge antrenörün cezası bulunuyor. Buna nazaran, “Zorunlu teknik takımlarına uygun teknik adam lisansı olmaksızın ve/veya lisansının çalışma alanları dışında kulüpte vazife alan, bir futbol takımını fiilen karşılaşmaya hazırlayan, karşılaşma esnasında yöneten yahut yönlendiren gölge antrenörler ile mukavelede belirtilen misyonunu fiilen yerine getirmeyerek gölge antrenörlere çalışma imkanı sağlayan şahıslara 1 yıl hak mahrumiyeti ile Muhteşem Lig için 100 bin TL para cezası verilir” kararı bulunuyor.