Elon Musk’a soğuk duş: Twitter sonrası Tesla’da rekor değer kaybı!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, artık sosyal medya platformu Twitter’ın da sahibi. İş insanı, bir süredir devam eden görüşmelerin sonucunda şirketin satın almayı başardı. Ancak bu durum, Tesla’nın milyarlarca dolarlık rekor düzeyde değer kaybı yaşamasına neden oldu.

Elon Musk’tan şaşırtan Truth Social açıklaması

Elon Musk’ın Twitter’ı almasıyla Tesla, rekor değer kaybetti

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Elon Musk ile Twitter ilişkisi, geçtiğimiz günlerde resmiyete döküldü. İlk etapta yüzde 9,2’lik pasif hisseye şirkete giriş yapan iş insanı, daha sonra özelleştirmesi gerek diyerek platformun tamamına talip olmuş, ilk etapta teklifi sıcak karşılanmasa da sonrasında amacına ulaşmayı başarmıştı.

Elon Musk twitterElon Musk Twitter ve Tesla üçgeni

Ancak Elon Musk’ın platformu satın alması, son yaşanan gelişmelere göre Tesla’ya pek de yaramadı. Zira şirket, iş insanının bu süreçte hisse satacağı iddialarının ortaya çıkmasının ardından piyasaya değerinde 126 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı. Şirketin hisseleri ise salı günü yüzde 12.2 oranında düştü. 21 milyar dolarlık bu düşüş, ilginç bir şekilde Musk’ın anlaşmada taahhüt ettiği nakit paraya tekabül ediyor.

Elon Musk, Twitter’ı satın almak için hisse başına 54.20 dolar ödemeyi kabul etti. Bu da iş insanına nakit 43.4 milyar dolara mâl olacak. Anlaşma için belirli fonların Musk’a ait şirketlerdeki hisselerine karşı 12.5 milyar dolarlık marj kredisi vermesi bekleniyor. Ayrıca iş insanının Morgan Stanley gibi finans kuruluşlarından 13 milyar dolar kredi çekmesi ve yaklaşık 21 milyar dolar da öz sermaye kullanacağı düşünülüyor.

Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Tesla’daki bu düşüş, önümüzdeki günlerde de devam eder mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.