Edirne’de Bulgarların gelişi, iş yerlerinin kiralarını uçurdu

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının 28 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesine imkan tanındı.

Uygulama sonrası Bulgaristan’dan Edirne’ye günübirlik alışveriş için gelenlerin sayısı, her geçen gün arttı.

Tur otobüsleri ve özel araçlarla gelen Bulgar turistler, alışveriş merkezleri ile kurulan halk pazarlarına kadar, çabucak her yerde iğneden ipliğe alışveriş yaparak, ülkelerine dönüyor.

“Kimlikle girişlerde yüzde 30 artış var”

Kimlikle geçiş hakkı tanınması sonrası önemli turist artışı olduğunu belirten ETSO Lideri Recep Zıpkınkurt, “Gurbetçi döneminin bitmesi ile bir arada net sayıları verebileceğiz. Lakin pasaportla girişlere nazaran bakıyoruz ki; kimlikle girişlerde yüzde 30 artış var.” dedi.

“57 firma müracaat ederek yeni işletme için müsaade aldı”

Kentte bilhassa turizm ve hizmet dalının geliştiğini vurgulayan Zıpkınkurt, “Yabancı ve yerli yatırımcılar geliyor. Gelen yatırımcılar, genelde Bulgaristan’dan gelen konukların gereksinimlerine nazaran mobilya, dokumacılık, hazır giysi ve yiyecek-içecek kesiminde. Bizim odamıza yaklaşık 57 firma, müracaat ederek yeni işletme için müsaade aldılar.” diye konuştu.

Zıpkınkurt, yatırımcıların kentte otel yatırımı için arsa aradıklarını, mevcut binaları otele çevirmek içinse pek çok çalışmanın sürdüğünü kaydetti.

“Bulgarların gelişiyle fiyatlarda yüzde 10 civarında bir artış var”

Bulgar turistlerin kente gelişiyle eser fiyatlarında da artış yaşandığını belirten Recep Zıpkınkurt, “Bulgarların gelişiyle fiyatlarda yüzde 10 civarında bir artış var. Genelde pazar ve market alışverişlerinde bunu görebiliyoruz.” diye konuştu.

Edirneli iş insanlarının da Bulgaristan’da yatırımları olduğunu söyleyen Zıpkınkurt, “Genelde tarım, ziraat ve çiftçilik yapıyorlar. Bunun dışında inşaat materyalleri satan firmalarımız var. Toptan besin ve paklık eserleri ihracatı yapan ve şube açan arkadaşlarımız da var.” sözlerini kullandı.

“Dükkanların kirası daha evvel 10-15 bin TL iken şu anda 50 bin TL’nin üzerine çıktı”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Lideri Serhat Çeker ise kentin potansiyelinin de arttığını vurgulayarak, “Potansiyeli artınca da alışverişler fazlalaştı. Öteki vilayetlerde, ‘Edirne’de potansiyel çok yüksek. Edirne çok kalabalık, biz de bir iş yeri açalım’ diyorlar. Daima her gün birileri arıyor. Kiralık yerler arıyorlar. İstanbul’dan büyük imalatçı firmalar arıyorlar. Bu türlü talepler de olunca kiralar alıp, başını yürüdü. Şu anda Edirne’de Çilingirler Çarşısı, Saraçlar Caddesi en hareketli yerler. Buralarda hem dükkan bulmak zorlaştı. Dükkan bulduğunuz vakit kirası; en kolayı, en ufağı 40 bin TL’den başlıyor. Daha evvel 10-15 bin TL idi. Şu anda 50 bin TL’lerin üzerinde kiralar.” dedi.

“Bazı bölgelerde kiraları 4 bin TL’ye kadar çıkan meskenler var”

Kira artışlarının Bulgar turistler ile ilgili olmadığını söyleyen Çeker, “Ev kiraları esasen Edirne’mizde o kadar çok yükseldi ki… 3-4 ay evvel Edirne’mizde 1+1 konutları, 1000 TL ile 1500 TL ortasında veriyorduk. Şu anda hem daire yok. Edirne’mize 10- 15 bin öğrenci girişi oldu. Bir de Edirne’miz memur kenti, atamalar çok oldu. Bu da fiyatları oldukça yükseltti. Şu anda 1+1 daireler, 2- 3 bin TL’ye kadar çıkıyor. Birtakım bölgelerde 4 bin TL’ye kadar çıkan yerler var. Kiraların Bulgarlar ile alakası yok. Bulgarların çoklukla ticarethane ile alakası var.” diye konuştu.

Edirneli esnaf Fatih Özardalı da Bulgar turistlerin çeşitli eserler aldıklarını belirterek, “Hemen çabucak zevkleri bizimle tıpkı. Mutluyuz, ticareti canlandırıyorlar.” dedi.

“Gelişlerinden natürel ki mutluyuz, can katıyorlar”

Esnaf Ezgi Çeçe ise Bulgar turistlerin bilhassa yufka ve baklava satın aldığını söyleyerek, “Gelişlerinden olağan ki mutluyuz, can katıyor. Ekonomimiz hakikaten canlanıyor. Gelince çarşı canlanıyor. Giysiden besin dalına kadar, A’dan Z’ye hepimizi hoş bir biçimde etkiliyor.” sözlerini kullandı.

DHA’nın aktardığına nazaran Bulgarların Edirne gelmesinin fiyatları arttırdığına dair tezler ile ilgili de Çeçe, “Bizde yufka ve baklava fiyatları, un fiyatları arttığı için artıyor. Onlara bağlı bir şey yok. Benim bildiğim yok. Zira toptandan aldığımız eserler çok değerli. İster istemez satış fiyatına da yansıyor.” dedi.