Dünya iklim değişikliğinde yanlış istikamete ilerliyor

Dünya iklim değişikliği ile uğraşta yanlış istikamette ilerliyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün yayınladığı ”United in Science” isimli raporunda, iklim değişikliğinin tesirlerinin artmaya devam ettiği uyarısı yapıldı.

Raporda, atmosferdeki sera gazının tüm tedbirlere rağmen arttığı, dünya başkanlarının global ısınmayla çaba için stratejiler benimsemede başarısız olduğu vurgulandı.

Dünya Meteoroloji Örgütü taahhütler ve uygulamalar ortasındaki büyük farka da dikkat çekti. Örgüt “Çok daha argümanlı hareketler olmadıkça, iklim değişikliğinin tesirlerinin giderek daha da yıkıcı olacağını” vurguladı.

Sera gazlarının yüzde 70’ine kentlerin yol açtığı, lakin iklim değişikliğinden en çok etkilenen halkların kırsal toplumlar olduğu belirtildi.

DÜNYANIN YARISI SAVUNMASIZ

Dünya nüfusunun neredeyse yarısının iklim değişikliğiyle birlikte artan; sel, sıcaklık, kuraklık, orman yangınları ve fırtınalar üzere felaketlere karşı savunmasız olduğuna da dikkat çekiliyor.

Birleşmiş Milletler Genel sekreteri Antonio Guterres de bu yaz Avrupa’da görülen çok sıcaklar ve Pakistan’daki son sel felaketine vurgu yaptı. Guterres, “İklim değişikliğinin tarihte görülmemiş bir yıkıma yok açabileceğini” söyledi.

Uzmanlar, 2050’li yıllarda kentlerde yaşayan 1,6 milyardan fazla insanın 35 dereceyi bulan üç aylık ortalama sıcaklara maruz kalacağını düşünüyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü ise önümüzdeki beş yıl içinde tüm dünyayı kapsayacak bir erken ikaz sistemi geliştireceklerini açıkladı.