‘Dumanlar’ hata örgütü davasında 3 sanık hakkında ‘tahliye’ kararı

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, 4 tutuklu sanık SEGBİS sistemi ile hazır edilirken, bir kısım tutuksuz sanıklar ile sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya müştekiler de katıldı.

İDDİALARI REDDETTİ

Duruşmada beyanda bulunan müşteki Kadir Ocak bir kulüpte garsonluk yaptığını söyleyerek, “Ben kimseden şikayetçi değilim. Daha evvel Mesut Duman ve arkadaşları çalıştığım yere gelip gidiyorlardı. Hatta bir orta ortak olacakları konuşuluyordu. Sonradan tartışma oldu, arbede oldu. Bana karşı rastgele bir aksiyon olmadı. Genelde gece kulübünde her vakit arbede olur” dedi. Kelam verilen tutuklu sanık Mehmet Veysi Duman ise “Örgüt başkanı olduğum argüman ediliyor. Ben gaspçı değilim, hırsız değilim, örgüt başkanı değilim” dedi.

Savunma yapan tutuklu sanıkların avukatları ise müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Yasin Bingöl, Kemal Kadak ve Mesut Duman’ın tahliyesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, polise yapılan isimsiz bir ihbar sonucu soruşturmanın başlatıldığı aktarılmıştı. İddianamede Mehmet Veysi Duman liderliğindeki örgütün Esenyurt ve Beylikdüzü ilçeleri başta olmak üzere birçok yerde çeşitli hatalar işledikleri ve yurttaşları korkutarak sindirdikleri söz edilmişti.

İddianamede polis gruplarının Beylikdüzü’nde bulunan AVM’ye baskın düzenledikleri ve olay yerinde bulunan örgüt üyelerinin polislere saldırdıkları da aktarılmıştı.

İddianamede sanıklar Mehmet Veysi Duman ve Mesut Duman’ın ‘suç işlemek gayesiyle örgüt kurma’, ‘yağma’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘suç üstlenme’, ‘tehdit’, ‘yaralama’ kabahatlerinden 85 yıldan 195 yıla kadar değişen oranlarda mahpus ile cezalandırılmaları talep edilmişti. Öteki 24 sanığın ise misal kabahatlerden farklı ölçüde mahpus cezaları talep edilmişti.