Doğuş Üniversitesi rektörü kelamını tutmadı: Perşembe karar açıklanacak demişti

Doğuş Üniversitesi öğrencileri, okudukları mühlet boyunca yüzde 5’i geçmeyecek eğitim fiyatlarının, bu yıl yüzde 300’lere çıkan artırım kararına yönelik mücadelerinin ikinci haftasına girdi. 2 haftadır aileleriyle birlikte, üniversiteyle uzlaşmaya çalışan öğrencilerin gayretinde, geçen günlerde olumlu bir gelişme kaydedildi.

ÖĞRENCİLER VE VELİLER KARARI BEKLİYOR

Veliler, fahiş artırım fiyatlarına karşı rektörlükle görüşmüş ve rektörlük tarafından YÖK ile görüşüleceği, perşembe günü 16.00’da bir açıklama yapılacağı belirtilmişti.

Birçok öğrencinin okulu dondurma kararı aldığını aktaran bir veli, “Yıllık 100 bin liraya yakın ödeme yapacak hukuk öğrencileri var, bu paraları ödememiz imkansız. Bizi resmen kandırdılar. Ben çocuğumu okutmak için canımı çıkarttım” diyerek gözyaşı dökmüştü.

Öte yandan harekete katılan öğrencilere soruşturma açılmaya başladı. Disiplin tarafından tebligat gönderilen öğrenciler ortasında, aksiyona katılmayan ya da kent dışında olan öğrenciler de olduğu sav edildi.

PERŞEMBE KARAR AÇIKLANACAK DEMİŞTİ

Doğuş Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Turgut Özkan, 16 Ağustos Salı günü artan fahiş fiyatlarla ilgili yapılacak düzenleme için YÖK ile görüşüldüğünü ve 18 Ağustos Perşembe günü kararı açıklayacağını söylemişti. Artan fahiş fiyatlara yönelik iki haftadır uğraş gösteren öğrenciler ve aileleri heyecanla perşembe günü yapılacak açıklamayı bekliyordu.

Doğuş Üniversitesi Dudullu Yerleşkesi’nde yaklaşık 150 öğrenci ve velinin beklemesine karşın, rektör Özkan görüşmeye gelmedi. Öğrenci ve veliler yerleşke alanında açıklama yaptı.