Devlet dayanak verdi, 2 bin 500 kovanla bal üretiyor

Siirt’te baba mesleği olan arıcılığı ailece devam ettirdiklerini belirten bal üreticisi Murat Efe, devletten aldıkları dayanakla kovan sayısını 6 bine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Kaliteli bir bal üreterek dünyaya pazarlamayı hedeflediklerini söyleyen Efe, “90’lı yıllardan beri baba mesleği olan arıcılığa 3 kovanla başladık. Şu an burada bin 500 arılığımız var. İkinci arılığımızda ise bin kovana yakın arılığımız var, toplamda 2 bin 500 kovan. Devletten aldığımız dayanakla arılığımızı her geçen gün arttırıyoruz. Devletin vermiş olduğu hibe ve ekipmanlar sayesinde her geçen gün arılığımızı çoğaltıyoruz ve bölgeye hitap etmek için çalışıyoruz. Elimizden geldiğince kaliteli bal üretmeye çalışıyoruz. İnşallah bu dayanaklar bu türlü devam ederse 5 bin ile 6 bin kovana kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Allah devletimizden razı olsun. Her türlü dayanağı bize veriyor. Elde etmiş olduğumuz balların 70 sıkıntıya deva olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.

Siirt’te bal üretiminin hem bölgedeki huzur ortamının oluşması hem de devletin vermiş olduğu takviyelerle yüzde 80 arttığını lisana getiren Siirt İli Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Faik Efe ise, elde edilen kaliteli balın ülke iktisadına değerli bir gelir sağladığını söyledi. Bu yıl yağışların bol olması nedeniyle her bir kovandan 15 kilogram bal beklediklerini söyleyen Efe, “Geçen sene düşünceli bir yıl yaşadık hem arıcılar hem de tarımın tamamı kurak geçti bizim bölgemizde. Lakin Allah’a çok şükür bu sene son 15 gündür çok hoş bir yağış aldı hem bölgemiz hem de bütün ülke. İnşallah bu sene hoş bir randıman bekliyoruz. Yaylalardan çok hoş haber alıyoruz, tabiat çok hoş. İnşallah hem tarım da hem hayvancılıkta hem de arıcılıkta bu sene geçen yıldan daha düzgün bir yıl bekliyoruz. Şimdiden üreticilere bol yararlar diliyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA