Devlet Bahçeli’nin haritalı fotoğrafının başlattığı tartışma büyüyor: Yunanistan’dan sonra Almanya da devrede

MHP önderi Devlet Bahçeli’nin geçen hafta toplumsal medyada paylaşılan fotoğrafıyla ilgili tartışmalar büyüyor… İdeal Ocakları’nı ziyaret ettiği sırada kendisine takdim edilen haritayla çekilmiş fotoğrafını paylaşan Bahçeli’ye ve Erdoğan’a Yunanistan hükümeti reaksiyon göstermişti. Bugün bir açıklama da Almanya’dan geldi.

Hafta sonu toplumsal medyada paylaşılan ve Yunanistan’ı ayağa kaldıran fotoğraf ile ilgili tartışmalar alevleniyor…

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Dava Ocakları’nı ziyareti sonrasında Twitter üzerinden paylaşılan bir fotoğrafta tuttuğu harita Yunanistan’ı kızdırdı. Haritada, “Denizlerdeki misakımillimiz” ibaresi yer alırken, Midilli, Sisam, Sakız, Rodos ve Girit’in de olduğu birtakım adaların Türkiye’ye ilişkin olduğu görülüyor.

Fotoğrafa Yunan kamuoyundan reaksiyon gelirken ülkenin çok okunan gazetelerinden Kathimerini, Yunan yetkililerin de bu kareye reaksiyon gösterdiğini yazmış ve dün akşam saatlerinde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de çok sert reaksiyon göstermişti.

Bahçeli’nin fotoğrafı tartışma yarattı.

Miçotakis toplumsal medya üzerinden, “Bu haritaya âlâ bakın. Girit, Rodos, Sisam, Kos’un hepsi Türkiye toprağı üzere görünüyor. Bu aşırıcıların bir hayali mi yoksa Türkiye’nin resmi siyaseti mı? Yeni bir provokasyon mu yoksa gerçek bir amaç mi?” demişti. Miçotakis ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan koalisyonun küçük ortağının bu çıkışıyla ilgili duruşunu netleştirmeli” sözünü kullanmıştı.

Ankara-Atina sınırında bu tansiyon yaşanırken Almanya’nın Yunanistan Büyükelçisi de devreye girdi. Ernst Reichel, Bahçeli’nin fotoğrafını eleştirdi. Reichel, “Yunanistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini sorgulayan hiçbir teşebbüs kabul edilemez” dedi. Toplumsal medya üzerinden açıklama yapan Reichel, “Almanya’nın bu bahisteki durumu açık ve net. Yunanistan’ın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı ile ilgili hiçbir teşebbüs kabul edilemez” sözünü kullandı.