DEVA’lı Demirer’in darp edilmesine neden olan kaçak yapı argümanı TBMM’de

ANKARA- DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Karaman’da partisinin vilayet lideri Mustafa Burak Demirer ile gazeteci Hüseyin Ölger’e yapılan sopalı taarruza neden olan argümanları Meclis gündemine taşıdı.

DEVA Partili Demirer ve gazeteci Ölger’in, Kazımkarabekir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Kalaycı hakkındaki kaçak yapılaşma tezlerini takip ettiğini hatırlatan Yeneroğlu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

‘KAZIMKARABEKİR İLÇESİNDE TESPİT EDİLEN KAÇ TANE KAÇAK YAPI VAR’

Konuyla ilgili Bakan Kurum’a sorular yönelten DEVA Partili Yeneroğlu, Karaman’daki kaçak yapı inşaatında belediye personeli çalıştırılmasını, belediye araçlarının kullanılmasını ve belediye liderinin kaçak yapıyı yıkmayacağını söylemesini Kazımkarabekir Belediyesi’nin ihmaline örnek gösterdi.

Ayrıca belediye meclis üyesinin kaçak depo yaptığı yerin kendisine bırakılacağına emin davrandığını söyleyen Yeneroğlu, belediyenin gerekli süreçleri tesis etmemesi halinde bakanlığın kaçak yapıyı yıkma yetkisi olduğunu hatırlattı.

Önergesinde, “Karaman ili Kazımkarabekir ilçesi Subaşı Mahallesi 942 Ada, 44 Parsel üzerinde yapılan kaçak yapıya ait Kazımkarabekir Kaymakamlığı 04.08.2022 tarihinde yapılan şikâyet ile ilgili inceleme başlatıp, kontrolde bulunmuş mudur? Bu olay dışında buna misal kaç şikâyet yapılmıştır?” sorusunu lisana getiren Yeneroğlu, şu soruların da yanıtlanmasını istedi:

-Kazımkarabekir İlçesinde tespit edilen kaç tane kaçak yapı vardır ve tespit edilen kaçak yapılardan kaçı hakkında yapı tatil tutanağı tutulmuştur?

-Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, Kazımkarabekir Belediyesi tarafından göz yumulan kaçak yapılaşmayı engellemek üzere bu ilçede yaygın kontrol başlatacak ve gerekli yaptırımları uygulayacak mısınız? (DUVAR)