Destici: Fındık fiyatları bu yıl 50 liranın altında olmamalı

Fındık fiyatlarına değinen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fındık fiyatları bu yıl 50 liranın altında olmamalıdır. Tarımla uğraşan birisi olarak tarım girdi maliyetlerinin ne kadar yükseldiğini biliyor ve yaşıyorum. Özellikle mazot ve gübre fiyatındaki artışların getirdiği artı bir maliyet var. Çayda açıklanan taban fiyat çay üreticilerimizi memnun etti. Arpa ve buğdayda açıklanan taban fiyatlar da yine tarım üreticilerimizi memnun etti. Tabii ki desteklerin artırılması gerekir. Hem pandemi süreci hem Rusya-Ukrayna savaşı bize şunu gösterdi ki önce kendimize yetecek kadar üreteceğiz, daha sonra da ihraç etmek için üreteceğiz. Bu şekilde hem çiftçimiz kalkınacak hem Türkiye kalkınacak.”

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun en başından beri takipçisi olduklarını ifade eden Destici, “Emeklilikte yaşa takılan kardeşlerimiz var, onlar ümitlerini hiç kesmediler. Biz de bunun bir hak olduğunu ve verilmesi gerektiğini en başından beri söyledik.

Emeklilikte yaşa takılanların problemleri yılbaşına kadar çözülecek ve bunu da Cumhur İttifakı çözmüş olacak” ifadelerini kullandı.

Çarşamba Şeker Fabrikası’nı ziyaret eden Destici, fabrikanın tekrar faaliyete geçmesi gerektiğini ve bunun için gerekli tüm çalışmaların yapılacağını bildirdi.

‘Çarşamba Şeker Fabrikası’nı açacağız’

BBP Genel Başkanı Destici, şunları kaydetti:

“Ülkenin hiçbir değerini, daha önce büyük yatırımlarla kurulmuş, özellikle sanayi tesislerimizin atıl ve kapalı kalmasına tahammül edemeyiz.

Çarşamba Şeker Fabrikası’nın tekrar üretime geçmesi, istihdama katkı sağlaması, Türkiye’nin şeker üretimine katı sağlaması, üreticimizin ürettiği ürünü yeterli fiyattan satması açısından çok önemli. Ben buna inanıyorum, bunun da takipçisi olacağım ve inşallah hep birlikte Çarşamba Şeker Fabrikası’nı açacak Çarşamba’ya ve Samsun’a kazandıracağız.”