Dar sokakların çöp otomobilleri eşekler

Elazığ’ın Maden ilçesinde araçların giremediği dar sokaklardaki çöpler, belediye bünyesindeki takımlı eşekler tarafından toplanıyor.

Mardin’in araç girmeyen dar ve merdivenli sokaklarındaki çöpleri toplayan Artuklu Belediyesi’nin takımlı eşekleri, Elazığ’ın Maden ilçesinde de çalışanların yardımına koşuyor.

Maden Belediyesi paklık işçisi, engebeli, dar ve araçların giremediği sokaklara takımlı dört eşek ile girerek çöpleri topluyor.

Sokaklardan toplanıp eşeklerin sırtındaki kovalara yüklenen çöpler, ana yola getirilip çöp araçlarına dökülüyor.


1850 yılında Maden ilçesinin kurulmasıyla çöplerin eşeklerle toplandığını belirten paklık vazifelisi şöyle konuştu:

“Ben 2011 yılından beri çalışıyorum. Mahalle ortasında çöpleri toplayıp ana yolda bulunan konteynerlere boşaltıyoruz. Mesaim sabah 06.00’da başlayıp 15.00’te bitiyor. 12.00-13.00 ortasında bir saat öğlen aramız var. Günlük 8 saatimizi dolduruyoruz. Çöp otomobillerinin girmediği yerler bizim için güç oluyor. Eşeği çekiyoruz, kürek, fırça ve bir teneke alıyoruz. Bazen hayvan durmuyor. Sıkıntı oluyor lakin alışmışız, tekniği biliyoruz.”

“Türkiye’de iki yerde hayvanlarla çalışılıyor. Mardin ve Maden’de var. 1850 yılında Maden’de ilçe kurulduğundan beri hayvanlarla çalışılıyor. Şu an hayvanlarla çalışan dört bireyiz. Otomobilin gitmediği dar sokaklarda meskenler yan yana olduğu için eski tarz devam ediyoruz. Çöpleri topladıktan sonra paydos ediyoruz.”

“Yazın hayvanları çayıra götürüp bağlıyoruz. Kışın ise içeriye çekip yemlerini ve sularını verip kapılarını kilitliyoruz. Sabah tekrar işimizin başına geçiyoruz. Daima bir arada çalışıyoruz, hayvan da yoruluyor. Hayvanın aşikâr bir aylığı var. Bizim aylıklarımız üzerinde ödeniyor. Hayvan fikir, ayağını sakatlayınca yahut hasta olunca belediye tarafından veterinere götürülüyor. Yemini, samanını belediye bize aylık olarak ödüyor. Dört hayvan var dördü de takımlı işçi olarak çalışıyor.”  (İHA)