Danimarka’da referandum sonucu: AB’nin güvenlik ve savunma siyasetlerine dahil oldular

Danimarka‘nın 30 yıldır süren “AB güvenlik ve savunma siyasetlerinin dışında kalma” kararı, düzenlenen referandum sonucunda halkın yaklaşık üçte ikisinin oyuyla son buldu.

Referandum sonucuyla Danimarka, AB’nin ortak askeri operasyonlarına katılabilecek ve AB’nin askeri kapasitesinin geliştirilmesi için iş birliği yapacak.

Danimarka’nın AB savunma siyasetlerine dahil olma fikri, Başbakan Mette Frederiksen‘in toplumsal demokrat hükümeti ile 9 siyasi parti tarafından destekleniyordu. Ülkedeki iki çok sağ ve bir çok sol parti buna karşı çıkıyordu.

Mette Frederiksen, referandumdan evvel yaptığı konuşmada, “Kıtamızda savaş var. Buna en uygun karşılık birlik halinde durmaktır” demişti.

AB KARARDAN ŞAD

Avrupa Birliği (AB), Danimarka halkının AB savunma siyasetine dahil olma kararını memnuniyetle karşıladı.

AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, referandumun sonucunu memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Josep Borrell, “Bu tarihi kararla” Danimarka’nın AB’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Siyaseti’ne (CSDP) tam olarak katılabileceğini hatırlatarak, bu sonucun AB’ye ek güç katacağını tabir etti.