Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en cömert ülkesi olmanın gururunu yaşıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü Tepesi’nde, Gözlemci Üye ve Özel Konuk Heyet Liderlerini Selamlama Merasimi’ne katıldı.

Burada gözlemci üye ve özel konuk heyet liderleri için düzenlenen selamlama merasimine katılan Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra çektirilen aile fotoğrafında yer aldı. Erdoğan, öbür başkanlarla geniş iştirakli oturuma geçti.

“Dünyanın en cömert ülkesiyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada iştirakçi önderlere seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururunu yaşıyoruz.dedi.

İmkanlarla birlikte problemlerin da büyüdüğü bir çağda yaşıyoruz diyen Erdoğan,  Ekonomik sakinlik, tedarik zincirlerindeki aksamalar üzere meselelerle karşı karşıyayız. Bu devirde daha çok birlik olunması gerekirken birtakım ülkeler duvarlarını yükseltmeyi tercih etmiştir. Böylelikle mazlumların sesi daha duyulmaz hale geldi. diye konuştu.

“Gelişmiş ülkeler uygun bir imtiham veremedi”

En acı örneği corona virüs salgınında yaşandı diye vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,Uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler âlâ bir imtiham veremedi. Biz ise Türkiye olarak 161 ülke ve 12 milletlerarası kuruluşa yardım sağladık. Yerli aşımız TURKOVAC’ı muhtaçlık sahiplerine sunduk. 4 milyondan fazla yerinden edilmiş beşere mesken sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. Dünyanın en cömert ülkesi olma unvanını taşıyoruz. tabirlerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Şangay İşbirliği Doruğu’nda yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

“Türkiye müstesna bir pozisyona sahiptir”

Teşkilata üyeliğe yeni kabul edilen komşumuz İran’ı tebrik ediyorum. Türkiye müstesna bir pozisyona sahiptir. Asya ile işbirliğimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz. Burası Asya’ya açılan kapılardan biri haline geldi. Müşterek uğraşlarımızla işbirliğimizi çok daha üst çıkaracağımıza inanıyorum.

“Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesi için uğraş ediyoruz”

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona ermesi için gayret ediyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere en çok gereksinim duyanlara ulaştırılması için samimi bir uğraş harcıyoruz. Global besin güvenliğine yönelik eforları destekliyoruz. Doğu-Batı ortasındaki ilişkinin güçlendirilmesinin değeri daha fazla anlaşılmıştır. Ülkemizin doğu-batı ortasındaki köprü pozisyonu bizlere fırsat sağlamaktadır. Her alanda işbirliğine hazırız. Şanghay İşbirliği Örgütü için katkı sağlamaya devam edeceğiz. diye açıklamalarda bulundu.