Büyükçekmece’deki müşteri iş yeri sahibini dolandırıcılıkla suçladı

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde internet reklamı üzerine farklı tarihlerde duşakabin siparişi veren Zekai Sezer ve Emre Yılmaz, iş yeri sahibi H.İ. ile irtibata geçti.

DHA’nın haberine nazaran; sipariş verdikleri duşakabinler için bir ölçü para ödeyen Sezer ve Yılmaz, 20 gün boyunca duşakabinlerini alamayınca, H.İ. ile görüşmek istedi.

Siparişi gelmeyince parasını iade etmek istedi

Siparişlerinin ne vakit teslim edileceği konusunda kesin bir bilgi alamayan Sezer ve Yılmaz, bu sefer ödedikleri paranın geri iade edilmesini istedi. Para iadesi isteklerine de olumlu karşılık alamadı.

Kepengine dolandırıcı yazdı

Yılmaz ve Sezer ile tıpkı mağduriyeti yaşadığını belirten M.D., bir aydır H.İ.’ye ulaşamadığı gerekçesiyle dükkana geldi.

İş yerinde kimseyi bulamayan adam, spreyle kepenge ‘Bu dolandırıcı. Bu adama para kaptırmayın’ yazdı.

M.D., bir gün sonra yine dükkana geldiğinde, kepengin kaldırıldığını görünce, bu sefer tıpkı yazıyı cama yazdı. Dükkanına gelmeyen H.İ.’nin bir arkadaşını göndererek yazıyı gazete kağıtlarıyla kapattığı belirtildi.

Mağdurlardan şikayetçi oldu

İş yeri kepengi ve camına yazılan yazılarla ilgili, güvenlik kamerası kayıtlarıyla polise başvuran H.İ., kendisine hakaret edildiği argümanıyla şikayetçi oldu.

Açıklamama karşın anlayışsız davranıp, küfrettiler”

İş yeri sahibi H.İ., yazılı bir açıklama yaptı. H.İ., “M.D. isimli kişi dükkanıma yazı yazan kişi. Yazısının fotoğrafını çekip, bana gönderdi. ‘Ben bunları yaptım, daha da yapacağım’ dedi. Savcılığa kabahat duyurusunda bulundum. Mağduriyetim giderilmesini istiyorum. Bana sipariş verdi ve ödeme yaptı. Ben de cam siparişlerini verdim. Camcıda eserler geç çıktı. Durumu açıkladığımda bana küfredip, tehdit etti. Tekrar de nezaketimi bozmadım, can dehşetiyle karakola gittim. Başka müşterim Emre Yılmaz’dan 4 bin 500 lira ön ödeme aldım. Zekai Sezer’den de tıpkı halde. Açıklamama karşın anlayışsız davranıp, küfrettiler. Telefonlarla taciz ettiler. Dükkanın önünden gitmediler. Her gün beklediğini kendi de söylüyor. Beni dükkanıma sokmadılar. Gelemediğim için siparişleri uzadı. Ben siparişlerini verdim, para iadesi yapsaydım ziyan edecektim. Eserleri de ellerimdeydi. İş hayatımı bitirdiler. Ben malzemecilerden eser alamıyorum, kimse yüzüme bakmıyor.” dedi.

“Suçluymuşusuz üzere karakola gidiyoruz”

Müşteri Zekai Sezer, “Sipariş verdiğimiz teşhir eseriydi. Bize 4-5 gün sonra takacağını söyledi. Söylediği tarihte kendisini aradım. Mazeretler sıraları, günlerce oyaladı. Söylediği tarihin üzerinden 24-25 gün geçti. Hala dönmüş değil. Aradığım vakit telefonlarına bakmıyor, engellemiş. Yapmıyorsan, paramızı öde diyorum. Şu anda ‘Dolandırıcısın’ diyorum. Bunu direkt söyledim. Bunları söylediğimiz için bizden şikayetçi olmuş. Polis merkezine dün gidip tabir verdik. İnsanları hala dolandırıyor. İki gün evvel dükkanının camına öteki bir mağdur tekrar yazı yazdı. Biz paramızı istiyoruz. Hem eseri vermiyor, hem de beni aradınız diye şikayetçi oluyor. Hatalıymışız üzere karakola gidiyoruz” diye konuştu.

“Dükkanın önünde nöbet tutmaya başladım”

Mağdur olduğunu söyleyen öbür müşteri Emre Yılmaz ise, “İnternetten farklı bir firmanın ismini kullandığı reklam üzerinden irtibata geçtim. Bana kendini Mehmet Erkan İlbeyli olarak tanıttı. Dükkanına gittim, gösterdiği eserleri beğendim. Bunun karşılığında 3 bin lira bir ödeme yaptım. Duşakabini 15 gün sonra takacağını söyledi. Beş gün sonra telefon açıp ekstra bir ödeme daha istedi. Birebir hesap numarasına 1500 lira gönderdim. Beni 15-20 gün kadar oyaladı. Mahkemeye düştüm, desenciden çıkmadı, diyerek uzattı. 20 gün daha bekledik. Artık dükkanın önünde nöbet tutmaya başladım. Dükkan da açılıp kapanmıyor. Dükkanın kepengine ‘Bu adam dolandırıcıdır’ diye öbür bir mağdur yazı yazmış. Sonra bana telefon açtı, ‘Bana yapılanı görüyor musun?’ dedi. Ben de yapanın ellerine sıhhat dedim. Ben de ifşa edeceğimi söyledim” diye konuştu.

“Biz paramızı isteyemiyoruz, duşakabini alamıyoruz”

H.İ.’nin şikayetiyle mahkeme süreci başladığını söyleyen Yılmaz “Arkadaş bizi şikayet etmiş, arsız hırsız, konut sahibi meskenden kovarmış. Gittik sözümüzü verdik. Şunu anlamıyorum, bir kişi, 3 kişiyi dolandırıyor. Dolandırdıktan sonra devlet mağdurlara uzaklaştırma kararı çıkarıyor. Biz paramızı isteyemiyoruz, duşkabini alamıyoruz.  Dolandırıcı kollanıyor, mağdur burada bu türlü bekliyor” dedi.