Biden, karantinadan çıktı

Doktoru Kevin O’Connor tarafından yapılan açıklamada, dünkü negatif test sonucundan sonra bu sabah yapılan Kovid-19 testinin de negatif çıktığı kaydedilerek, Biden’ın itimatla halkla temaslarına ve başkanlık seyahatlerine geri döneceği belirtildi.

Doktorunun açıklamasından sonra Delaware’deki yazlığına hareket etmek için Beyaz Saray’dan ayrılan Biden, basın mensuplarına kendisini yeterli hissettiğini belirterek, “18 gün ortadan sonra pakım.” dedi.

– Kovid-19 testi birinci olarak 22 Temmuz’da müspet çıkmıştı

Başkan Biden’ın dün yapılan Kovid-19 testi negatif çıkmış lakin hekimi, “İhtiyaten önlemli olmak için ikinci testi negatif çıkana kadar Lider sıkı izolasyon tedbirlerine devam edecek.” demişti.

Kovid-19 testi birinci olarak 22 Temmuz’da olumlu çıkan Biden, 5 günlük Paxlovid ilacı ile yapılan tedavinin akabinde testlerin negatif çıkması üzerine 27 Temmuz’da işinin başına dönmüştü.

Doktor O’Connor, Kovid-19 tedavisinde “Paxlovid” isimli ilacı kullanan hastaların küçük bir kısmında testlerin tekrar olumluya dönme durumu olduğuna işaret ederek, Biden’a da sık sık test yaptıklarını aktarmıştı.

30 Temmuz’da yapılan test sonucunun tekrar olumlu çıkması üzerine Biden tekrar karantinaya alınmıştı.