Bayraktar’ın pilot eğitmeni KIZILELMA’yı anlattı! Birinci uçuş 2023’te

BAYKAR tesislerinde Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağının geliştirme çalışmaları sürerken, KIZILELMA MİUS’un 2’nci Üretim Geliştirme Prototipi TEKNOFEST Karadeniz kapsamında birinci sefer Samsun’da sergilendi. Gelişmiş yapay zekası ve gerçekleştireceği agresif hareketleri ile Bayraktar KIZILELMA, gelecekte güvenlik güçlerinin muharebe alanında kullanacağı en güçlü ögelerden biri olacak.

Türkiye’nin inşa ettiği, halihazırda seyir testlerini yapıldığı TCG ANADOLU gemisi üzere kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyeti sağlayacak olan Bayraktar KIZILELMA, bu sayede denizaşırı vazifelerde bulunacak. Bu kabiliyeti ile Mavi Vatan’ın korunmasında da etkin misyon alacak. Büsbütün Türk mühendis ve teknisyenlerince geliştirilen Bayraktar KIZILELMA, yerli hava mühimmatları ile hava amaçlarında de aktiflik sağlayacak.

MÜHİMMATLAR DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Ulusal imkanlarla geliştirilen ve KIZILELMA’da kullanılacak mühimmatların mock-up’larını da görücüye çıktı. KIZILELMA MİUS’un yanında sergilenen mühimmatların birçok, uzun menzilli özelliği ile dikkati çekti. Bu mühimmatların ortasında; SOM Seyir Füzesi, LAÇİN Güdüm Kiti, IIR ve GPS Güdümlü Minyatür Bombalar, Kanatlı Güdüm Kiti, GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi ve BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi bulunuyor.

‘5 SAAT HAVADA KALMA ÖZELLİĞİ OLACAK’

DHA’ya konuşan Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı Pilot Eğitmeni Elif Ergin, “Muharip insansız uçak sistemimiz KIZILELMA, bu yıl birinci sefer TEKNOFEST’te bizlerle birlikte. Yapısal entegrasyonu tamamlandı. Mekanik ve aviyonik entegrasyon süreçleri devam etmektedir. Azamî kalkış tartısı 6 ton olacak. 1,5 ton yararlı yük kapasitesi mevcut. Bu gördüğümüz mühimmatların ve Hava Kuvvetleri envanterindeki ulusal mühimmatların tamamını entegre edebilmeyi planlıyoruz. 5 saat havada kalma özelliği olacak. En kıymetli özelliklerinden bir tanesi de TCG biçimi, Anadolu üslubu kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahip olacaktır” dedi.

İLK UÇUŞ GELECEK YIL OLACAK

Uçuş planı hakkında da bilgi veren Ergin, “KIZILELMA’nın keskin sınırlarıyla radar görünürlüğünü azaltabilmek için ve öbür yandan mühimmatların gövde içerisinde entegre edilmesi planlanmaktadır. Yüksek süratte agresif hareket yapabilme yeteneğine sahip olacak. KIZILELMA’yı hava ve kara muharebelerinde görebileceğiz. 35 bin fit operasyonel irtifa olacak. 2023’ün birinci çeyreğinde KIZILELMA’nın birinci uçuşunu planlıyoruz” diye konuştu.

‘BÜYÜK GURUR KAYNAĞIMIZ OLDU’

TEKNOFEST alanında Bayraktar KIZILELMA’yı inceleyen ziyaretçiler, bol bol fotoğraf ve görüntü çekti. Bayraktar KIZILELMA’yı çok beğendiğini belirten Ali Günarslan, “Bunları birinci sefer görüyoruz. Büyük gurur kaynağımız oldu. Geleceğe bundan sonra itimatla bakacağız. Fotoğraf da çekiniyoruz fakat daha fazla gayemiz; ülkemizin ürettiği eserleri görüp, gurur duymaktı. Sahiden çok onur duyduk. Devamını diliyoruz. Daha âlâ şeyler yapılır inşallah” dedi.

‘TAMAMEN BAĞIMSIZLIĞIMIZI ANDIRIYOR’

Görünce gururlandığını lisana getiren Muzaffer Agay da “Böyle bir şeyi Türk milletinin yapması bize sevinç veriyor. Büsbütün bağımsızlığımızı andırıyor. Vatandaşlar da bu türlü bir şeyi, birinci kez gördükleri için merak edip geliyor. Herkesin yüzündeki sevinç ve gurur belirtileri görülüyor” diye konuştu. Bayraktar KIZILELMA’nın olağanüstü bir yatırım olduğunu belirten Hülya Bozal ise emeği geçenlere teşekkür etti. Okul arkadaşları ile birlikte Bayraktar KIZILELMA’yı görmeye gelen Muhammet Emin de Çok hoş olmuş. Yapanların ellerine sağlık” sözlerini kullandı.

KAYNAK: DHA