Bahar alerjileriyle uğraşta ‘dengeli beslenme’ uyarısı

Uzmanlar, havaların ısınması ve mevsim geçişleriyle alerji görülme sıklığının arttığını belirtirken, bu periyotta yanlışsız beslenmenin değerine dikkati çekiyor. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Bekir Çakmak, bahar mevsiminde ağaçlardan ve bitkilerden havaya polenler yayıldığını, havadan yayılan bu polenlerin burun, göz ve boğaza yapışarak biriktiğini, bunun da teneffüs sisteminde birtakım sorunlara yol açtığını aktardı.

Çakmak, mevsim geçişlerinde çocuklarda burunda akıntı, ağız yahut boğazda kaşıntı, hapşırma, tıkanma, kaşıntılı sulu gözlerle seyreden bu tablonun “bahar alerjisi” yahut “alerjik rinit” olarak da isimlendirildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bahar alerjisinden kaynaklanan şikayetlerin azalması için çocukların bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok kıymetlidir. Bunun için çocukların sağlıklı ve istikrarlı beslenmelerini, tertipli fizikî aktivite yapmalarını sağlamalıyız. Buna ek olarak, hakikat besin desteklerinin de çocukların beslenme planına eklenmesi gerekmektedir. Çocukların mevsimsel alerjilere yakalanmaması yahut yakalandığı takdirde hafif atlatması için yüksek antioksidan içeriğine sahip propolisin tertipli olarak kullanılmasını öneriyorum.”

BAHAR ALERJİLERİNE KARŞI ARI SÜTÜ TAVSİYESİ

Emniyetli Eser Platformu Lideri Besin Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı da bahar alerjilerine karşı çocuklarda “bahar yorgunluğu” olarak bilinen, isteksizlik, halsizlik ve yorgunluk üzere semptomlar görülebildiğini, bu semptomları azaltmak için sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme planlamanın kıymetli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çocuklarınızın bahar periyodunda daha enerjik ve zinde olması için antioksidan içeriği yüksek meyve ve sebzeler, protein içeriği yüksek besinler ve tam tahıllar tüketilmelidir. Lakin bunlar tek başına kâfi olmayabilir. Buna ek olarak doğal bir arı eseri olan arı sütü de çocuklarınızın beslenmesine eklenmelidir. Arı sütünün içeriğinde B kümesi vitaminleri, magnezyum, çinko, demir ve kalsiyum mineralleri bulunmaktadır.

Bunun yanında öbür hiçbir besinde bulunmayan 10-HDA ve royalaktin isimli özel bileşenler de yer almaktadır. Arı sütü, içeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde performans ve zindeliği arttırarak bahar aylarında oluşabilecek halsizliklere karşı daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Ayrıyeten, arı sütünün içeriğinde bulunan 10-HDA isimli yağ asidi ve royalaktin proteini ile çocuklarınızın bağışıklık işlevleri desteklenir.”