Arka arda zelzelelerin yaşandığı kentte ihtar

Kuzey Anadolu fay çizgisi üzerinde bulunan Tokat’ta dün gece saatlerinde 1.9 ile 3.4 büyüklüğünde 7 sarsıntı meydana geldi.

Kısa müddetli endişeye neden olan sarsıntıların akabinde Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eren Yürüdür değerlendirmelerde bulundu. Yürüdür, Tokat Kuzey Anadolu Fay Sınırı’nın çabucak güneyinde yer alan birebir vakitte depresyon ovası niteliğinde bulunan bir kent olduğunu belirterek, “Depremin gerçekleştiği köyler Pazar ilçesine yakın, ovanın güneyinde Akdağlar eteğinde bulunan yerleşmeler. Küçük bir kırık çizgisinin oynadığını düşünüyorum. Aslında büyük bir güç üretmedi sarsıntı. Rastgele bir hasara yol açmadı. Bilhassa Kuzey Anadolu çizgisinin zoonu içerisinde yer alan Erbaa, Niksar, Reşadiye başta olmak üzere orada yaşayan vatandaşlarımız başta olmak üzere Tokatlıların şunu bilmesi gerekiyor. Bu sarsıntılar olacak. Olmaya devam edecek. Asıl olan önlemleri almaktır” dedi.

“Her an zelzele olacak üzere hazırlıklı olmalıyız”

Yürüdür, küçük sarsıntıların güzel tarafının güç boşalması olduğunu tabir ederek, “Deprem hasarsız atlatıldı. Oradaki büyük bir gücün biriktiğini varsayalım ve bunun birden boşaldığını varsayalım. O vakit natürel ki daha makus hadiseler, hasar, can kayıpları meydana gelebilir. Ancak bu küçük zelzeleler oradaki enerjiyi peyderpey boşaltmış oluyor. Sarsıntılar kestirim edilemiyor. Yalnızca mevzunun uzmanları ayrıntılı çalıştıklarında çok uzun vakittir oynamamış sınırlardaki güç birikimiyle ilgili akıl yürüterek, çok kırılan bir alanda kırılmamış bölgeleri tespit ederek buralarda sarsıntı olabilir diyorlar. Lakin her an zelzele olacak üzere hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.