Araç sahipleri dikkat! Hırsızların yeni maksadı hayalet ekran

Emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye nazaran, geçmiş periyotlarda arabası tam çalıp parçalayarak satan şebekeler, yakalandıklarında daha az ceza almak için arabası kesim modül çalmaya başladı.

Hırsız şebekelerinin ceza dışında ”kolay” olması nedeniyle ‘‘butik hırsızlık” yöntemini seçtiği belirtiliyor. Çaldıkları araba kesimlerinin başında ise ”hayalet ekran” geliyor. Partikül filtresi, far ve dikiz aynaları da hırsızlıkta çaldıkları modüllerin başında yer alıyor.

”OTO HIRSIZLIĞI DÜŞTÜ”

Bu yılın birinci 6 ayında geçen yılın birebir devrine nazaran oto hırsızlığı arttı. İstanbul’da geçen salı gecesi Bağcılar, Kartal ve Avcılar’da 5 araba hırsızlığı olayı yaşandı. Hırsızlar, Avcılar’da 3, Bağcılar ve Kartal’da 1 arabadan ”hayalet ekran” olarak isimlendirilen gösterge panelini 5-7 dakikada sökerek, çalıp kaçtı.

Hırsızlar, 18 Temmuz gecesi Beylikdüzü’nde vatandaşların reaksiyonuna aldırmadan bir arabanın hayalet ekranını çaldı. Parça modül hırsızlıkta ikinci sırada ise araç göğsü aldı.

”Torpido” olarak söz edilen bu kesimin bedeli de aracın marka ve modeline nazaran değişiklik gösterirken ikinci el bir BMW göğsünün piyasa bedeli 50 bin liraya kadar çıkıyor.

Üçüncü sırayı far ve dikiz aynalarının aldığı butik hırsızlık olaylarında son 2 yılda öne çıkan partikül filtreleri oldu. Bu filtreler, içinde bulunan birçok pahalı maden nedeniyle hırsızların en çok çaldığı kesimler ortasında.

Ekran hırsızlığını arabanın marka ve modeline nazaran sipariş tarzı gerçekleştiren şebekelerin çaldığı ekranların ikinci el piyasa fiyatı 15 bin lira ile 75 bin lira ortasında.

KAYNAK: MİLLİYET / FERİT VARLIKLI