Altın ve Doları Aksi Rüzgar Vurdu! Altın 900 Lira’ya mı Düşüyor? O Tarihten Evvel Sakın Bunu Yapmayın

Youtube hesabı üzerinden piyasalarda yaşanan durumları tahlil eden Piyasa Uzmanı İslam Memiş, bu hafta için önemli ihtarlarda bulundu. Memiş, 17 Mayıs 2022 Salı gününden itibaren gerilemelerin olacağını tabir ederek bu durumun Cuma gününe kadar devam edeceğini söyledi. Pekala altın ve dolar düşecek mi? Altın 900 lira olacak mı? İşte ayrıntılar.

MEMİŞ UYARDI! “900 LİRA’YA ALTIN…”

Borsada yatay bir açılış olduğunu tabir eden Memiş, bilhassa ekranlarda görünen sayılarla piyasa sayıları ortasında yaşanan farka değindi ve yatırımcıyı uyardı. Memiş, makas aralıklarına ait şunları kaydetti:

“Televizyon ve ekranlarda gördüğünüz sayılar geçerli değil. Dolar/TL kuru ekranlarda 15,50 düzeyinde. Dolar bütün dünyada güçlü durunu muhafazaya devam ediyor. Dolar endeksinin yükselmesi ve kıymet kazanması yıl sonunda bize yükselişlerin olacağının işaretini veriyor. 15,50 olan Dolar/TL Kapalı Çarşı’da 15,58 TL. Ekranda görmüş olduğunu Euro/TL kuru 16,14 TL, piyasalarda 16,21 TL düzeyinde. Euro/Dolar tekrar baskı altında. Gram altın TL fiyatı ekranlarda 900 lira, hür piyasalarda 920 lira. 900 lira düzeyinden alacağınızı beklemeyin Şayet bir mantık bulundurmak gerekiyorsa ekranlardan alıp Kapalı Çarşı’da bozduracaksınız. Lakin bankalar vermiyor o denli bir durum yok”

ELİNDE DOLARI OLANLAR DİKKAT!

Bilhassa elinde dolar olanlar için haftalık düşüşlere dikkat çeken Memiş, dolarda gerileme olacağını belirterek, diğer enstrümanları önerdi. Emtiaların baskı altına olduğunu söyleyen Memiş, “Dolar bugün güçlü olabilir. Emtialar baskı altında olabilir. Yarından itibaren Cuma gününe kadar Dolar endeksinde bir gerileme, altın ve gümüşün ons fiyatında yani doların karşısındaki emtialarda üst istikametli ataklar bekliyorum. Buna reaksiyon alımları diyebilirsiniz, dolar endeksinde kar satışı diyebilirsiniz lakin tam zıt rüzgar bu hafta görebiliriz. O yüzden bu hafta dolar yatırımcısının dikkat etmesi gerekiyor. Elinde dolar olan yatırımcı bana nazaran dolar endeksinde 104,64 düzeyinde olduğunu söylüyoruz. Tekrar tekrar 104’ün altına sarkmalar tahminen de 103 ‘ün altına kadar bir sarkma olabilir. 103 düzeyinin altına da bir sarkma olabilir. O yüzden 102,80 düzeyi şu an dolar endeksinde güçlü dolar düzeyi. Bu ne demek oluyor, bugün dolar kurundan desteklenen öteki yatırım araçları güçlü olabilir, fakat yarından itibaren doların gerilemesi sterlin, euro, altın ve gümüş fiyatlarında kripto paralarda tekrar süratli bir toparlanma olacaktır. Elinde dolar olanlar bugünkü durumları gözden geçirmeli” diye konuştu.