Aliyev Rusya’ya sert çıktı: Kelamını tutmadınız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iktisat kurmaylarıyla yaptığı toplantıda Karabağ Savaşı sonrasındaki durum ve Ermenistan’la ilgilere yönelik açıklamalarda bulundu.

“ERMENİSTAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ HALA YERİNE GETİRMEDİ”

Savaş sonrasında Azerbaycan-Ermenistan münasebetlerinin olağanlaşmasına yönelik birtakım adımlar atılmış olsa da şimdi net bir sonuç elde edilmediğini belirten Aliyev, savaşın üzerinden 1 yıl 8 ay geçmesine karşın Ermenistan’ın hala yükümlülüklerini yerine getirmediğini kaydetti.

“RUSYA KELAM VERMİŞTİ”

Aliyev, hudut sınırını belirlemek için oluşturulan çalışma kümelerinin birinci toplantılarını yapmalarının ve Azerbaycan’ın önerdiği, barış muahedesinin temelini oluşturacak 5 koşulun Ermenistan tarafından kabul edilmesinin olumlu gelişmeler olduğunu lakin şimdi net adımların atılmadığını lisana getirdi.

Olumsuzlukların ise daha fazla olduğuna dikkati çeken Aliyev, şöyle devam etti:

“Bunlardan biri de Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de imzalanan bildiride belirtilen hususları ele almayı reddetmesidir. 10 Kasım bildirisi aslında Ermenistan’ın teslimiyet dokümanıdır mağlup taraf olarak yükümlülükler üstlenmiştir. Bu yükümlülükler biri de Ermeni silahlı güçlerin Karabağ’dan çekilmesidir. Bu mevzu bugüne kadar çözülmedi. Mevzuyu tekraren gündeme getirdik ancak Ermenistan uzatıyor. Birebir vakitte, bu mevzuyu Rusya’nın askeri idaresi önünde de gündeme getirdik ve birkaç ay evvel Azerbaycan’ı ziyaret eden Rusya Savunma Bakanlığı’nın üst seviye bir yetkilisi bizim savunma bakanlığımıza Ermeni silahlı güçlerin hazirana kadar Karabağ’dan çekileceğine dair kelam verdi.“AMA SORUN HALA ÇÖZÜLMEDİ, BU KABUL EDİLEMEZ”

Temmuzun ortasına geldik ancak bu sorun çözülmedi. Ermenistan, 10 Kasım bildirisine karşıt davranmakta, yükümlülüğünü yerine getirmemektedir. 10 Kasım bildirisinde imzası bulunan Rusya tarafı da onları buna zorlamıyor. Elbette bu, kabul edilemez bir durum. Ermeni silahlı güçlerin Azerbaycan topraklarında kalması muhakkak kabul edilemez. Biz galip ülkeyiz, toprak bütünlüğümüzü geri kazandık. Ermenistan silahlı güçlerini Azerbaycan topraklarından çekmek istemiyorsa, bunu bize açıkça söyleyin, biz de işimizi bilelim. Yanıtımız ne olacak? Tahminen de artık söylemek uygun olmaz. Fakat bu, 10 Kasım bildirisinin ağır ihlalidir.”

Aliyev, Ermenistan’ın Zengezur Koridoru’yla ilgili yükümlülükleri konusunda da şimdi net bir adım atmadığını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA