AKP Sözcüsü Çelik: Birileri Yassıada zihniyetini diriltme gayretinde

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, YAŞ kararlarına yönelik tenkitlere, “Bunlar evvelki kararları da eleştiriyor. Dilek ettikleri siyasete müdahale eden bir sistem. Birileri Yassıada zihniyetini diriltme çabasında” cevabını verdi.

AKP Merkez Karar ve İdare Konseyi (MKYK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AKP Genel Merkezi’nde toplandı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, toplantının gündemine ait açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cemevini ziyaret edeceğini belirten Çelik, ”Kardeşlik sofrası etrafında lokmalar paylaşılacak. Orta Doğu’da ve dünyada bu kapsayıcılıkla yaklaşılan bir ülke ve liderlik olmadığını o devirde söz etmiştim. Sonuç prestijiyle yaptığımız işi âlâ yapmak çerçevesinde sorumluluğumuz devam edecek. Emellerinin ne olduğunu biliyoruz, müsaade vermeyiz. Her kısımdan arkadaşlarımızla birlikte birlik, dirlik hissimizi muhafazaya ve güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu akından sonra Alevi vakıfları çok hoş bildiri yayınladılar. Dediler ki; ‘Gelin daima birlikte bu topraklardan dünyaya verilecek bir ileti olarak, her türlü nefret cürmüne karşı birlikte karşı duralım. Ortak bir reaksiyon koyalım’ dediler. Bu davete canı gönülden icabet ediyoruz” dedi.

GAZETECİ LATİF ŞİMŞEK’E SALDIRI

Gazeteci Latif Şimşek’e yapılan atağa da reaksiyon gösteren Çelik, ”Bir programda tansiyon yükselebilir. Gazeteciye şiddet uygulanması üzere bir barbarlık büyük bir vandallıktır. Saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Ağustos ayı partimiz açısından çok kıymetli bir ay. 21. yılımızı idrak edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin geçmişte daha âlâ olduğu telaffuzlarının gerçeklikle örtüşmediğini söz eden Çelik, ”Türkiye Cumhuriyeti gözbebeğimizdir. Hasebiyle onun güçlenmesi için hangi kısımdan olursa olsun ortaya koyulacak her çabayı takdirle karşıladığımızı belirtmek isterim. Türkiye tarihinin bir de öbür tarafı var. Darbeler, vesayetler gibisinden. Bu devirler de yaşandı. Türkiye Türkiye’dir ve bütün tarihiyle bizimdir. Birilerinin bu mukayeseyi yaparken neyi kastettiğini de âlâ anlamamız gerekiyor. ‘Eski Türkiye şöyleydi, yeni Türkiye kötüydü’ derken anlatmak istedikleri şu, vesayet Türkiyesi iyiydi” sözlerini kullandı.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Tahıl koridoru mutabakatı ile ilgili de konuşan Çelik, ”Dünyada gündem haline gelen iki şey var; besin krizi ve güç krizi. Dünya büyük bir krizin eşiğinden döndü. Önemli bir aksaklık olmadan süreç işliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu ortaya koyarken, ‘Bu mutabakatın hiçbir ehemmiyeti yok’ gibisinden konuşan birileri bir grup fikirler ortaya koymuştu. Bu mevzuda Sayın Cumhurbaşkanımıza tebrikler gelmeye devam ediyor. Soçi’de Putin, Sayın Cumhurbaşkanımızı tebrik etmişti. Türkiye her vakit diplomatik tahlil üreten bir odak olmuştur. Türkiye takdir ediliyor” diye konuştu.

YAŞ KARARLARI TEPKİSİ

YAŞ kararlarına yönelik tenkitlere karşılık veren Çelik, ”Bunlar evvelki kararları da eleştiriyor. Helalleşmeden bahsedenler, bu sözlerle hiçbir halde yüzleşerek helalleşme kapısı açmaya çalışmıyorlar. İstek ettikleri şey, anayasal tertibe bağlı güçlü bir ordu değil. Siyasete müdahale eden bir ordu istiyorlar. Maalesef birileri her vesileyle bu Yassıada zihniyetini diriltme peşinde koşuyor” dedi.

Suriye’ye yapılması gündemde olan harekatla ilgili de Çelik, “Türkiye’nin Suriye’ye dönük askeri operasyonları birileri tarafından daima olarak, birtakım devletler tarafından ne vakit Cumhurbaşkanımız, ‘Bir gece apansız gelebiliriz’ mottosuyla bu talimatı vermeye kalksa, kimi ülkeler Türkiye’nin terör örgütlerine karşı yapacağı askeri operasyonlardan tasa duyuyorlar. Lakin Türk askerinin amaç alınmasından rastgele bir korku duymuyorsunuz” dedi.
İsrail’in Gazze saldırısını lanetlediklerini belirten Çelik, Mescid-i Aksa’nın statüsünün değiştirilmesinin kabul edilmez olduğunu kaydetti.