AKP içerisinde ‘nükleer’ çatlağı: Vakte karşı yarışıyorlar

Mersin’de 2010 yılında kurulan Akkuyu Nükleer Santrali’nde Rus şirketi Rosatom’un, Rus ve Türk iştirakiyle kurulan Titan-2 IC İçtaş A.Ş.’nin kontrata muhalif davranması ve iş güvenliği sağlamaması nedeniyle inşaat sürecine ait mukaveleyi feshetmek istemesinin akabinde santral, ülke genelinde büyük bir tartışma yaratmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında Akkuyu Nükleer Santrali’ne yakın vakitte ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Santral hakkında çıkan tartışmalarla ilgili Elektrik Mühendisleri Odası İdare Şurası Üyesi ve Nükleer Zıddı Platform Sekreteri Mehmet Özdağ, Cumhuriyet TV‘de açıklamalarda bulundu. Özdağ, “Santralde şu an siyasi bir çatlak var. Vakte karşı yarışıyorlar” sözlerini kullandı.

“ÜLKEDE KALDIRIM YAPAR ÜZERE NÜKLEER SANTRAL YAPILIYOR”

Özdağ’ın açıklamalarının tamamı şu biçimde:

“IC İÇTAŞ’ın yerine kontrat yapılan şirket, orada ne kadar uzman? Bunu bilmiyoruz. Nükleer Güç Santrali’nin inşaat alanı kamuoyuna, milletvekillerine dahi kapalı. Nasıl ilerlediğini bilmediğimiz bir inşaat yürütülüyor şu anda. 2018 yılında temel çatlağı oluşmuştu. Trafoya yıldırım düştü, yangın çıktı. Biz bu haberleri şantiyede çalışanların toplumsal medya hesaplarından öğrenebildik.

Bu ülkenin asfalt, kaldırım kalitesi neyse Akkuyu’da devam eden nükleer santralin kalitesi de odur. Kaldırım yapar üzere nükleer santral yapıyorlar bu ülkede. Bunlar bizim sözlerimiz değil, bu itirafı geçen hafta Akkuyu Nükleer A.Ş. yaptı. Bu vakte kadar inşaat faaliyetini sürdüren IC İÇTAŞ’ın, bu inşaatı yapabilecek nitelikle olmadığını, iş güvenliği üzere gerekli kurallara uymadığını deklare ederek kontratını feshetti. Pandemi periyodunda 10 binden fazla emekçinin o şantiyede iç içe çalıştırıldığını lütfen hatırlayın.

“RUSYA AKDENİZ’DE 2 MİLYON M2’LİK İNANÇLI LİMANA SAHİP OLDU”

Akkuyu Nükleer Santrali’nin şu ana kadar iki kazananı var; biri Rusya oburu AKP iktidarı. Rusya tarafından gönderileceği tez edilen 20 milyar dolar hayat öpücüğüdür. İktidarın seçim öncesi can simidine, münasebetiyle da sıcak paraya muhtaçlığı var. Rus hükümeti, Akkuyu sayesinde resmen Akdeniz’de 2 milyon metrekarelik inançlı limana sahip oldu. Santral, Rusya’ya bir nefes borusu vazifesi görüyor. O yüzden burayı kaybetmek istemeyeceklerdir.”

Özdağ, Akkuyu santralinin iktidar tarafından seçimlere gidilirken oy kazanma projesi olarak sunulacağını tabir etti.

CÜNEYD ZAPSU İSTİFA ETTİ İDDİASI

Habertürk müellifi Fatih Altaylı, projenin başından beri tek Türk idare konseyi üyesi olan Cüneyd Zapsu‘nun istifa ettiğini argüman etti. Cüneyd Zapsu, AKP’nin kurucularından biri olarak biliniyordu. Argümanlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özdağ, açıklamalarına şunları ekledi:

“ZAMANA KARŞI YARIŞIYORLAR”

“Zapsu’ nun istifası Akkuyu’da bir siyasi çatlak olduğunu gösteriyor. Bu çatlağın da Rusya ve Türkiye ortasında olduğu görülüyor. AKP içerisinde çok önemli bir siyasi çatlak var. Vakte karşı yarışıyorlar. Rusya’nın orada üretilen elektriğin parasına, AKP’nin de projeden gelecek siyasi oy rantına muhtaçlığı var. Ülkenin ve dünyanın güvenliği için o inşaatın derhal durdurulması lazım. Türkiye şu anda nükleer felakete hakikat gidiyor”