Abdullah Gül, enflasyonun hafife alınmasına hayret ettiğini söyledi

11’nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündeme ve iktisada ait soruları yanıtladı.

Abdullah Gül’e, “2011 yılına kadar bu şekil krizlerde olumlu sonuçları herkese gösteren AK Parti bu süreci diğer türlü yönetemez miydi? İktisatta bazen niçin bunu yapmıyorlar, şunu yapsalar düzelecek dediğimiz durumlar oluyor. Neden yapmıyorlar sizce?” diye soruldu.

“En çok hayret ettiğim şey enflasyonun hafife alınması”

Gül, en çok hayret ettiği şeyin enflasyonun hafife alınması olduğunu söyledi.

Gül, “En çok hayret ettiğim şey enflasyonun bu kadar hafife alınması. Kararlı gayret için artık son vakit. Enflasyonun nasıl büyük bir bela, ahlaksızlık ve kamu hırsızlığı olduğu idrak edilmezse gayret olmaz” tabirini kullandı.

“Enflasyonun bir kötülük olduğu idrak edilmezse, bir uğraş içine girilemez”

Karar’dan Mehmet Ocaktan’ın sorularını yanıtlayan Gül, yeniden enflasyonla çabayla ilgili “Enflasyonun ne olduğunu, enflasyonun nasıl büyük bir bela, kötülük, ahlaksızlık, hastalık olduğu ve bir kamu hırsızlığı olduğu nitekim idrak edilmezse enflasyonla amansızca bir gayret içerisine girilemez.” dedi.


“Seçim yenilgisi olursa bunun en büyük sebebi enflasyonu hafife almak olur”

Abdullah Gül bahse ait sözlerini şu biçimde devam ettirdi:

“İçinde yaşadığımız bu yüksek enflasyon palyatif, çeşitli taktiksel yollarla asla yenilemez, bunlar enflasyonu ve yan tesirlerini daha da azdırır. Sizin söylediğiniz üzere, iktidar için bir seçim yenilgisi kelam konusu olursa bunun en büyük sebebi enflasyonu hafife almak olur. Bundan 2 ay kadar evvel açıklanan son ulusal gelir tabloları, fiyat, maaş ve sabit gelirlilerin toplam ulusal gelirdeki hisselerinin ne kadar önemli bir formda düştüğünü gösteriyor. Bunun ötesinde karların, rantların, faizlerin, bunların da nasıl arttığını. Bu çok dehşet verici bir şey. Bu orta sınıfın nasıl gerilediğini, bu gelir dağılımının nasıl bozulduğunu, tablolarla, matematiksel formda ortaya koyuyor. Bunun bütün müsebbibi enflasyon.

“Mücadele edecek takımın dışarıda kredilitesi olmalı ve itimat oluşturmalı”

Özellikle dini bedelleri önemseyen iktidarların iktisat siyasetlerinde yalnızca faizi düşük düzeyde tutmak gayesiyle değil, öbür kötülüklerden de halkı koruyabilmeleri için enflasyonu birinci öncelik olarak gözaltında tutmaları gerekir. Dünyada enflasyonun yüzde 6-7 olduğu ülkelerde fevkalâde seferberlik varken Türkiye’nin daha büyük bir gayret içerisine girmesi gerektiğine inanıyorum. Birinci koşul bununla çaba edecek takımın, yani iktisat ve finanstan sorumlu takımların içeride ve dışarıda kredibilitesinin, itimadının oluşturulması lazım.”