AB’den Rus gücüne alternatif plan: ‘Yeni kamu binalarına güneş panelleri zaruriliği getiriliyor’

Getty Images

Rus gücüne olan bağlılıktan 2027 yılına kadar büsbütün kurtulmayı amaçlayan Avrupa Birliği (AB) Komitesi, bu maksatla tüm yeni kamu binaları ile ticari binalara güneş panellerinin kurulmasını istiyor.

Yaklaşık 210 milyar Euro’luk maliyete sahip olacak yeni planın yürürlüğe girmesiyle, Avrupa ülkelerinin uzun vadede önemli bir tasarruf sağlayacağı belirtiliyor.

Etraf ve İklim Değişikliğinden Sorumlu AB Kurulu Lider Yardımcısı Frans Timmermans, Rusya’dan fosil yakıt alımına son vermeyi ve sürdürülebilir bir güç sistemine geçişi hızlandırmayı amaçlayan “RePower” isimli Avrupa planını Çarşamba günü açıklayacak.

Belçikalı kamu yayıncısı VRT’ye nazaran yeni plan, Avrupa’da yapılacak tüm yeni kamu binalarına güneş panelleri konulması zorunluluğunu içeriyor.

Plana nazaran, ticari binaların da mecburî güneş paneli uygulaması kapsamına alınması mümkünlüğü bulunuyor.

Bu yükümlülüğün pratikte nasıl uygulanacağı şimdi muhakkak değil. Güneş paneli zorunluğunun, AB ülkeleri için yaklaşık 210 milyar Euro’luk bir maliyet gerektireceği belirtiliyor.

Bu yüksek bir maliyet üzere görünse de, Rus fosil yakıtlarına olan bağlılığın ortadan kalmasıyla birlikte AB’nin kıymetli ölçüde tasarruf sağlayacağı düşünülüyor.

Maliyetlerin AB kurtarma fonu aracılığıyla üye ülkelere ödenecek olan paradan kesilmesi öngörülüyor.

Yeni plana nazaran AB, daha fazla emisyon hakkı satarak, 20 milyar Euro’luk bir ek kar elde etmeyi amaçlıyor. AB ülkelerindeki şirketler, yaydıkları ton karbondioksit başına sertifika almak zorunda.

Avrupa ülkeleri şu anda hala gereksinim duyduğu gazın yüzde 40’ını, petrolün yüzde 27’sini ve tüm kömürün yüzde 46’sını Rusya’dan tedarik ediyor.

Geçen yıl Avrupa, kömür, petrol ve gaz için Rusya’ya 99 milyar Euro ödedi.

“RePower” isimli planın asıl amacı, Rusya’dan alınan doğalgazdan kurtulmak. Zira Rusya’dan kömür alımı Ağustos ayında evreli olarak sona erecek. Bu yılın sonunda da Rusya’ya yönelik petrol ambargosu yürürlüğe girecek.

Birlik, 2027’nin sonunda, Rus gücünden büsbütün bağımsız olmayı amaçlıyor.

Yeni plan, Avrupa’da 2030 yılına kadar yüzde 32 olarak belirlenen yenilenebilir güç amacını yüzde 45’e çıkarmayı vadediyor.

Timmermans, Çarşamba günü, bu hususta gerekli bütçeden, mevzuatta yapılacak değişikliklere kadar amaca ulaşmak için neyin gerekli olduğunu detaylı biçimde açıklayacak.

Avrupa medyasına nazaran, AB idaresi yalnızca kamu binaları için değil, meskenler dahil tüm binalar için güneş paneli zorunluğu seçeceğini de masada tutuyor.

Geçen hafta Belçika, Avusturya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg ve İspanya’dan ilgili bakanlar, Frans Timmermans ve AB Komitesi’nin güçten sorumlu üyesi Kadri Simson’a bir mektup göndererek, mecburî güneş paneli teklifinde bulunmuştu.

Yeni inşa edilecek ya da yenilenecek konutların çatılarına güneş paneli konulmasını isteyen bakanlar, “özellikle düz çatılarda, kamu binalarında, süpermarketlerde ve büyük perakende alanları ile endüstriyel alanlarda” güneş panellerinin zarurî hale getirilmesini önermişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.