26 metrelik dalgada sörf yaparak dünya rekoru kırdı

Büyük dalga sörfü branşında 2020 yılında Alman sportmen Sebastian Steudtner’ın kırdığı dünya rekoru, resmi olarak onaylandı. Dünya Sörf Ligi’nden (WSL) yapılan açıklamaya nazaran, Steudtner, 29 Ekim 2020 tarihinde Portekiz’in Nazare bölgesindeki Kuzey Plajında 26.21 metre büyüklüğündeki devasa dalga üzerinde 30 saniyenin üzerinde sörf yaparak rekor kırdı.

AA’nın haberine nazaran, Steudtner’in rekoru, ortaya pandemi girmesi nedeniyle bir buçuk yılı aşkın bir mühletin akabinde yapılan ölçümlerle resmi olarak onaylandı ve Alman sportmen ismini Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırdı.

Portekiz’de düzenlenen merasimle mükafatını alan Sebastian Steudtner, “O suda inanılmaz düzeyde bir güç hissettim. Benim için unutulmaz bir dalga oldu.” değerlendirmesinde bulundu. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de bugüne kadar ölçebildiği en yüksek dalga boyutunun bu olduğunu onaylamıştı.

Mesleğinde bu branşta daha evvel iki mükafata daha layık görülen Steudtner’in öncesindeki rekor, 2017 yılında 24.38 metreyle Brezilyalı Rodrigo Koxa’ya aitti. (HABER MERKEZİ)