20 yılın sonunda bir ilk

1 Ocak 1999 tarihinde dünya finans piyasalarına tanıtılan ve 1 Ocak 2002’de dolaşıma giren euro, bugün tarihi bir ana tanıklık etti. Ukrayna savaşıyla birlikte tüm dünyada enflasyon yükselirken, Avrupa’da da bu artışın etkileri sert bir şekilde hissedildi. Bugün ise euro, 20 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez dolar karşısında daha değersiz hale geldi.

Euro ve doların değeri, bugün 2002 yılından bu yana ilk kez birbirine eşitlendi. Investing verilerine göre saat 17.10 itibarıyla bir euronun değeri, en düşük 1.0054 seviyesini gördü. Öte yandan Google, bir euronun değerini 0.99 dolar olarak göstermeye başladı. O tarihi anların tablosu şu şekildeydi:


EURO NEDEN DÜŞÜYOR

Rusya gazına muhtaç olan Avrupa, savaşın etkisiyle birlikte büyük bir enerji krizine girdi. Avrupa Birliği piyasalarını etkileyen enerji krizi, enflasyonun da artışına neden oldu. Öte yandan okyanusun diğer ucunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de enflasyon artışa geçerken, ABD Merkez Bankası’nın kritik politika faizi kararıyla geniş çaplı önlem alınmaya başladı. ABD, politika faizini son 28 yılın en yükseği olacak şekilde 75 baz puan artırdı. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası, faiz artırımından uzakta kalmayı tercih etti. Yine de bu ay faiz artırmanın seçenekler arasında yer aldığını açıkladı.